Logo

 
Register    Login    Forum    FAQ
Sooty Olive

Board index » Who Are Ya ? » Other Football




 Page 1 of 1 [ 18 posts ] 



Author Message
 Post Posted: Mon Jun 19, 2017 6:53 pm 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Full draw for Champs league opening rounds -

First qualifying round draw

Víkingur (FRO) v Trepça '89 (KOS)
Hibernians (MLT) v FCI Tallinn (EST)
Alashkert (ARM) v FC Santa Coloma (AND)
The New Saints (WAL) v Europa (GIB)
Linfield (NIR) v La Fiorita (SMR)

First qualifying round draw (matches 27/28 June & 4/5 July)

Second qualifying round

APOEL (CYP) v Dudelange (LUX)
Žalgiris (LTU) v Ludogorets Razgrad (BUL)
Qarabağ (AZE) v Samtredia (GEO)
Partizan (SRB) v Budućnost Podgorica (MNE)
Hibernians (MLT) or FCI Tallinn (EST) v Salzburg (AUT)

Sheriff (MDA) v Kukës (ALB)
Astana (KAZ) v Spartaks Jūrmala (LVA)
BATE Borisov (BLR) v Alashkert (ARM) or FC Santa Coloma (AND)
Žilina (SVK) v København (DEN)
Hapoel Beer-Sheva (ISR) v Budapest Honvéd (HUN)
Rijeka (CRO) v The New Saints (WAL) or Europa (GIB)

Malmö (SWE) v Vardar (MKD)
Zrinjski (BIH) v Maribor (SVN)
Dundalk (IRL) v Rosenborg (NOR)
FH Hafnarfjördur (ISL) v Víkingur (FRO) or Trepça '89 (KOS)
Linfield (NIR) or La Fiorita (SMR) v Celtic (SCO)
IFK Mariehamn (FIN) v Legia Warszawa (POL)

Second qualifying round draw (matches 11/12 & 18/19 July)

Full draw for Europa league opening rounds -

Maccabi Tel-Aviv (ISR) v Tirana (ALB)
Kairat Almaty (KAZ) v Atlantas (LTU)
Beitar Jerusalem (ISR) v Vasas (HUN)
Ordabasy (KAZ) v Široki Brijeg (BIH)
Crvena zvezda (SRB) v Floriana (MLT)
Valletta (MLT) v Folgore (SMR)
Ventspils (LVA) v Valur Reykjavík (ISL)
St Johnstone (SCO) v Trakai (LTU)
Odd (NOR) v Ballymena United (NIR)
Shakhtyor Soligorsk (BLR) v Sūduva (LTU)
Mladost Lučani (SRB) v İnter Bakı (AZE)
Chikhura Sachkhere (GEO) v Altach (AUT)
Fola Esch (LUX) v Milsami Orhei (MDA)
Partizani (ALB) v Botev Plovdiv (BUL)
UE Santa Coloma (AND) v Osijek (CRO)
Zaria Balti (MDA) v FK Sarajevo (BIH)
Bala Town (WAL) v Vaduz (LIE)
VPS Vaasa (FIN) v Olimpija Ljubljana (SVN)
Connah's Quay Nomads (WAL) v HJK Helsinki (FIN)
SJK Seinäjoki (FIN) v KR Reykjavík (ISL)
Shirak (ARM) v Gorica (SVN)
Zirä (AZE) v Differdange (LUX)
Vojvodina (SRB) v Ružomberok (SVK)
Slovan Bratislava (SVK) v Pyunik (ARM)
Rabotnicki (MKD) v Tre Penne (SMR)
Rangers (SCO) v Progrès Niederkorn (LUX)
Domžale (SVN) v Flora Tallinn (EST)
Crusaders (NIR) v Liepāja (LVA)
Nõmme Kalju (EST) v B36 Tórshavn (FRO)
Levadia Tallinn (EST) v Cork City (IRL)
Dacia Chisinau (MDA) v Shkëndija (MKD)
Levski Sofia (BUL) v Sutjeska (MNE)
Irtysh Pavlodar (KAZ) v Dunav Ruse (BUL)
Jagiellonia Białystok (POL) v Dinamo Batumi (GEO)
Željezničar (BIH) v Zeta (MNE)
AEK Larnaca (CYP) v Lincoln (GIB)
Midtjylland (DEN) v Derry City (IRL)
Dinamo Minsk (BLR) v NSÍ Runavík (FRO)
Ferencváros (HUN) v Jelgava (LVA)
Lyngby (DEN) v Bangor City (WAL)
Trenčín (SVK) v Torpedo Kutaisi (GEO)
Lech Poznań (POL) v Pelister (MKD)
Mladost Podgorica (MNE) v Gandzasar-Kapan (ARM)
Videoton (HUN) v Balzan (MLT)
AEL Limassol (CYP) v St Joseph's (GIB)
Skënderbeu (ALB) v Sant Julià (AND)
Haugesund (NOR) v Coleraine (NIR)
Stjarnan (ISL) v Shamrock Rovers (IRL)
IFK Norrköping (SWE) v Prishtina (KOS)
AIK (SWE) v KÍ Klaksvík (FRO)

Ties to be played on 29 June and 6 July

Second qualifying round -

Partizani (ALB)/Botev Plovdiv (BUL) v Beitar Jerusalem (ISR)/Vasas (HUN)
Željezničar (BIH)/Zeta (MNE) v AIK (SWE)/KÍ Klaksvík (FRO)
Haugesund (NOR)/Coleraine (NIR) v Lech Poznań (POL)/Pelister (MKD)
Apollon Limassol (CYP) v Zaria Balti (MDA)/FK Sarajevo (BIH)
AEK Larnaca (CYP/Lincoln (GIB) v Levadia Tallinn (EST)/Cork City (IRL)
Brøndby (DEN) v VPS Vaasa (FIN)/Olimpija Ljubljana (SVN)
Rabotnicki (MKD)/Tre Penne (SMR) v Dinamo Minsk (BLR)/NSÍ Runavík (FRO)
Kairat Almaty (KAZ) v Atlantas (LTU) v Skënderbeu (ALB)/Sant Julià (AND)
IFK Norrköping (SWE)/Prishtina (KOS) v St Johnstone (SCO)/Trakai (LTU)
Slovan Bratislava (SVK)/Pyunik (ARM) v Lyngby (DEN)/Bangor City (WAL)
Panionios (GRE) v Shirak (ARM)/Gorica (SVN)
Hajduk Split (CRO) v Levski Sofia (BUL)/Sutjeska (MNE)
Stjarnan (ISL)/Shamrock Rovers (IRL) v Mladá Boleslav (CZE)
Zirä (AZE)/Differdange (LUX) v Astra Giurgiu (ROU)
Nõmme Kalju (EST)/B36 Tórshavn (FRO) v Videoton (HUN)/Balzan (MLT)
Maccabi Tel-Aviv (ISR)/Tirana (ALB) v SJK Seinäjoki (FIN)/KR Reykjavík (ISL)
Chikhura Sachkhere (GEO)/Altach (AUT) v Dinamo Brest (BLR)
Aberdeen (SCO) v Ordabasy (KAZ)/Široki Brijeg (BIH)
Valletta (MLT)/Folgore (SMR) v Utrecht (NED)
Östersund (SWE) v Galatasaray (TUR)
Ferencváros (HUN)/Jelgava (LVA) v Midtjylland (DEN)/Derry City (IRL)
Vojvodina (SRB)/Ružomberok (SVK) v Brann (NOR)
Mladost Lučani (SRB)/İnter Bakı (AZE) v Fola Esch (LUX)/Milsami Orhei (MDA)
Sturm Graz (AUT) v Mladost Podgorica (MNE)/Gandzasar-Kapan (ARM)
Crusaders (NIR)/Liepāja (LVA) v Shakhtyor Soligorsk (BLR)/Sūduva (LTU)
Bala Town (WAL)/Vaduz (LIE) v Odd (NOR)/Ballymena United (NIR)
Dacia Chisinau (MDA)/Shkëndija (MKD) v Connah's Quay Nomads (WAL)/HJK Helsinki (FIN)
Gabala (AZE) v Jagiellonia Białystok (POL)/Dinamo Batumi (GEO)
Ventspils (LVA)/Valur Reykjavík (ISL) v Domžale (SVN)/Flora Tallinn (EST)
Trenčín (SVK)/Torpedo Kutaisi (GEO) v Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR)
Rangers (SCO)/Progrès Niederkorn (LUX) v AEL Limassol (CYP)/St Joseph's (GIB)
Irtysh Pavlodar (KAZ)/Dunav Ruse (BUL) v Crvena zvezda (SRB)/Floriana (MLT)
UE Santa Coloma (AND)/ Osijek (CRO) v Luzern (SUI)

Ties played on 13 and 20 July.


Top 
 Post Posted: Tue Jun 27, 2017 11:51 pm 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
First qualifying round - first leg results.

Alashkert 1-0 FC Santa Coloma
Víkingur 2-1 Trepça '89
Hibernians 2-0 FCI Tallinn
TNS 1-2 Europa


TNS getting beat by the champions of Gibraltar is somewhat of a shock and Trepca 89 became the first team from Kosovo to play European football.


Top 
 Post Posted: Thu Jun 29, 2017 12:33 am 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
First qualifying round - first leg results

Linfield 1 - 0 La Fiorita

Pretty tight result but by all accounts Linfield should have won by more, still the second leg will be interesting.


Top 
 Post Posted: Fri Jun 30, 2017 1:13 am 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Europa League first round results.

Maccabi Tel-Aviv 2-0 Tirana
Kairat Almaty 6-0 Atlantas
Beitar Jerusalem 4-3 Vasas
Ordabasy 2-0 Široki Brijeg
Crvena zvezda 3-0 Floriana
Valletta 2-0 Folgore
Ventspils 0-0 Valur Reykjavík
St Johnstone 1-2 Trakai
Odd 3-0 Ballymena United
Shakhtyor Soligorsk 0-0 Sūduva
Mladost Lučani 0-3 İnter Bakı
Chikhura Sachkhere 0-1 Altach
Fola Esch 2-1 Milsami Orhei (MDA)
Partizani 1-3 Botev Plovdiv
UE Santa Coloma 0-2 Osijek
Zaria Balti 2-1 FK Sarajevo
Bala Town 1-2 Vaduz
VPS Vaasa 1-0 Olimpija Ljubljana
Connah's Quay Nomads 1-0 HJK Helsinki
SJK Seinäjoki 0-0 KR Reykjavík
Shirak 0-2 Gorica
Zirä 2-0 Differdange
Vojvodina 2-1 Ružomberok
Slovan Bratislava 4-1 Pyunik
Rabotnicki 1-0 Tre Penne
Rangers 1-0 Progrès Niederkorn
Domžale 2-0 Flora Tallinn
Crusaders 3-1 Liepāja
Nõmme Kalju 2-1 B36 Tórshavn
Levadia Tallinn 0-2 Cork City
Dacia Chisinau 3-0 Shkëndija (MKD)
Levski Sofia 3-1 Sutjeska (MNE)
Irtysh Pavlodar 1-0 Dunav Ruse (BUL)
Jagiellonia Białystok 1-0 Dinamo Batumi
Željezničar 1-0 Zeta
AEK Larnaca 5-0 Lincoln (GIB)
Midtjylland 6-1 Derry City
Dinamo Minsk 2-1 NSÍ Runavík
Ferencváros 2-0 Jelgava
Lyngby 1-0 Bangor City
Trenčín 5-1 Torpedo Kutaisi
Lech Poznań 4-0 Pelister
Mladost Podgorica 1-0 Gandzasar-Kapan
Videoton 2-0 Balzan
AEL Limassol 4-0 St Joseph's
Skënderbeu 1-0 Sant Julià
Haugesund 7-0 Coleraine
Stjarnan 0-1 Shamrock Rovers
IFK Norrköping 5-0 Prishtina
AIK 0-0 KÍ Klaksvík


Top 
 Post Posted: Wed Jul 05, 2017 11:53 am 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Champions League first round results

FC Santa Coloma 1-1 Alashkert (Agg 1-2)
Trepça '89 1-4 Víkingur (Agg 2-6)
FCI Tallinn 0-1 Hibernians (Agg 0-3)
Europa 1-3 TNS (Agg 3-4)
La Fiorita 0-0 Linfield (Agg 0-1)

Europa League first round results

Balzan FC 3-3 Videoton (Agg 3-5)
Progres Niederkorn 2-0 Rangers (Agg 2-1)

Doubt we'll see a bigger shock than the Rangers result in Europe this year, to put the result into context LOI sides have played clubs from Luxembourg 6 times and won all 6 ties. 4 in the last 4 years inc UCD from the 1st division.


Top 
 Post Posted: Fri Jul 07, 2017 2:03 pm 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Results for the second leg of the Europa league games.

AEL Limassol 6 - 0 St Josephs (Agg 10-0)
Dacia Chisinau 0 - 4 Shkendija (Agg 0-7)
Milsami 1 - 1 Fola Esch (Agg 2-3)
Ordabasy 0 - 0 Siroki Brijeg (Agg 0-2)
Pelister 0 - 3 Lech Poznan (Agg 0-7)
Suduva 2 - 1 Soligorsk (Agg 2-1)
Tirana 0 - 3 M. Tel Aviv (Agg 0-5)
Jelgava 0 - 1 Ferencvaros (Agg 0-3)
Rabotnicki 6 - 0 Tre Penne (Agg 7-0)
Atlantas 1 - 2 K. Almaty (Agg 1-8)
Flora 2 - 3 Domzale (Agg 2-5)
Gandzasar 0 - 3 Mladost Podgorica (Agg 0-4)
HJK 3 - 0 Connah's Q. (Agg 3-1)
SJK 0 - 2 KR Reykjavik (Agg 0-2
Trakai 1 - 0 St. Johnstone (Agg 3-1)
FK Liepaja 2 - 0 Crusaders (Agg 3-3 Liepaja win on away goals)
AIK Stockholm 5 - 0 Klaksvik (Agg 5-0)
Botev Plovdiv 1 - 0 Partizani (Agg 4-1)
Differdange 1 - 2 Zira (Agg 1-4)
Dunav Ruse 0 - 2 I. Pavlodar (Agg 0-3)
Inter Baku 2 - 0 Mladost (Agg 5-0)
Ruzomberok 2 - 0 Vojvodina (Agg 3-2)
Slovan Bratislava 5 - 0 Pyunik (Agg 9-1)
Torpedo Kutaisi 0 - 3 Trencin (Agg 1-8)
Vaduz 3 - 0 Bala Town
Bangor City 0 - 3 Lyngby (Agg 0-4)
Runavik 0 - 2 Din. Minsk (Agg 1-4)
B36 Torshavn 1 - 2 Kalju (Agg 2-4)
Prishtina 0 - 1 Norrkoping (Agg 0-6)
Sarajevo 2 - 2 Zaria Balti (Agg 3-3) Zaria Balti win 6-5 on penalties
O. Ljubljana 0 - 1 VPS (Agg 0-2)
Altach 1 - 1 Chikhura (Agg 2-1)
Floriana 3 - 3 Crvena zvezda (Agg 3-6)
Folgore 0 - 1 Valletta (Agg 0-3)
Gorica 2 - 2 Shirak (Agg 4-2)
Jagiellonia 4 - 0 Dinamo Batumi (Agg 5-0)
Sant Julia 0 - 5 Skenderbeu (Agg 0-6)
Sutjeska 0 - 0 Levski Sofia (Agg 1-3)
Vasas 0 - 3 B. Jerusalem (Agg 3-7)
Zeta 2 - 2 Zeljeznicar (Agg 2-3)
Ballymena 0 - 2 Odd (Agg 0-5)
Coleraine 0 - 0 Haugesund (Agg 0-7)
Cork City 4 - 2 Levadia (Agg 6-2)
Derry City 1 - 4 Midtjylland (Agg 2-10)
Osijek 4 - 0 UE Santa Coloma (Agg 6-0)
Shamrock Rovers 1 - 0 Stjarnan (Agg 2-0)
Lincoln 1 - 1 AEK Larnaca (Agg 1-6)
Valur 1 - 0 Ventspils (Agg 1-0)


Top 
 Post Posted: Tue Jul 11, 2017 1:24 am 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Champions League Rd 2

Qarabag (Aze) - Samtredia (Geo)

Hibernians (Mlt) - Salzburg (Aut)

Partizan (Srb) - Buducnost (Mne)

Rijeka (Cro) - TNS (Wal)

Spartaks (Lat) - FC Astana (Kaz)

APOEL (Cyp) - Dudelange (Lux)

H. Beer Sheva (Isr) - Honved (Hun)

Malmo FF (Swe) - Vardar (Mac)

S. Tiraspol (Mda) - Kukesi (Alb)

Zrinjski (Bih) - Maribor (Slo)

BATE (Blr) - Alashkert (Arm)

Mariehamn (Fin) - Legia (Pol)

Zalgiris (Ltu) - Ludogorets (Bul)

Zilina (Svk) - FC Copenhagen (Den)

Dundalk (Irl) - Rosenborg (Nor)

Hafnarfjordur (Ice) - Vikingur (Fai)

Anyone know if the Dundalk game is being shown on TV (Irish or Norwegian)?


Top 
 Post Posted: Tue Jul 11, 2017 4:52 pm 
Offline
Subs Bench
Subs Bench

Joined: Wed Apr 27, 2016 10:21 am
Posts: 39
RTE are showing the Dundalk game tomorrow night


Top 
 Post Posted: Fri Jul 14, 2017 12:29 pm 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Champs League Rd 2 first leg results.


Qarabag 5 - 0 Samtredia

Hibernians 0 - 3 Salzburg

Partizan 2 - 0 Buducnost

Rijeka 2 - 0 TNS

Spartaks 0 - 1 FC Astana

APOEL 1 - 0 Dudelange

H. Beer Sheva 2 - 1 Honved

Malmo FF 1 - 1 Vardar

S. Tiraspol 1 - 0 Kukesi

Zrinjski 1 - 2 Maribor

BATE 1 - 1 Alashkert

Mariehamn 0 - 3 Legia

Zalgiris 2 - 1 Ludogorets

Zilina 1 - 3 FC Copenhagen

Dundalk 1 - 1 Rosenborg

Hafnarfjordur 1 - 1 Vikingur


Top 
 Post Posted: Fri Jul 14, 2017 12:44 pm 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Europa league 2nd round leg 1 results

I. Pavlodar 1 - 1 Crvena zvezda
K. Almaty 1 - 1 Skenderbeu
M. Tel Aviv 3 - 1 KR Reykjavik
Rabotnicki 1 - 1 Din. Minsk
Ruzomberok 0 - 1 Brann
Shkendija 3 - 1 HJK
Kalju 0 - 3 Videoton
Altach 1 - 1 Brest
Brondby 2 - 0 VPS
FK Liepaja 0 - 2 Suduva
Apollon 3 - 0 Zaria Balti
Gabala 1 - 1 Jagiellonia
Haugesund 3 - 2 Lech
Östersunds 2 - 0 Galatasaray
Vaduz 0 - 1 Odd
Astra 3 - 1 Zira
Valletta 0 - 0 Utrecht
Niedercorn 0 - 1 AEL Limassol
B. Jerusalem 1 - 1 Botev Plovdiv
Norrkoping 2 - 1 Trakai
Slovan Bratislava 0 - 1 Lyngby
Hajduk Split 1 - 0 Levski Sofia
Sturm Graz 0 - 1 Mladost Podgorica
Trencin 1 - 1 Yehuda
Aberdeen 1 - 1 Siroki Brijeg
Cork City 0 - 1 AEK Larnaca
Osijek 2 - 0 Luzern (Sui)
Zeljeznicar 0 - 0 AIK Stockholm
Ferencvaros 2 - 4 Midtjylland
Panionios 2 - 0 Gorica
Shamrock Rovers 2 - 3 Mlada Boleslav
Valur 1 - 2 Domzale
Inter Baku 1 - 0 Fola


Top 
 Post Posted: Sat Jul 22, 2017 6:53 pm 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Champs league 2nd qualifying round results.

FC Astana 1 - 1 Spartaks Jurmala (Agg 2-1)
Alashkert 1 - 3 BATE (Agg 2-4)
Vardar 3 - 1 Malmo FF (Agg 4-2)
Samtredia 0 - 1 Qarabag (Agg 0-6)
TNS 1 - 5 HNK Rijeka (Agg 1-7)
Vikingur 0 - 2 Hafnarfjordur (Agg 1-3)
Buducnost 0 - 0 Partizan (Agg 0-2)
Dudelange 0 - 1 APOEL (Agg 0-2)
Rosenborg 2 - 1 Dundalk (Agg 3-2)
FC Copenhagen 1 - 2 Zilina (Agg 4-3)
Kukesi 2 - 1 Sheriff Tiraspol (Agg 2-2 Sheriff win on win goals)
Ludogorets 4 - 1 Zalgiris (Agg 5-3)
Maribor 1 - 1 Zrinjski (Agg 3-2)
Salzburg 3 - 0 Hibernians (Agg 6-0)
Celtic 4 - 0 Linfield (Agg 6-0)
Legia 6 - 0 Mariehamn (Agg 9-0)
Honved 2 - 3 H. Beer Sheva (Agg 3-5)


Top 
 Post Posted: Sat Jul 22, 2017 7:43 pm 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Europa league 2nd qualifying round result.

Din. Minsk 3 - 0 Rabotnicki (Agg 4-1)
Lyngby 2 - 1 Slovan Bratislava (Agg 3-1)
HJK 1 - 1 Shkendija (Agg 2-4)
Mlada Boleslav 2 - 0 Shamrock Rovers (Agg 5-2)
Suduva 0 - 1 FK Liepaja (Agg 2-1)
Trakai 3 - 1 Norrkoping (Agg 3-3 FK Trakai win 5-3 on penalties)
VPS 2 - 1 Brondby (Agg 2-3)
Brest 0 - 3 Altach (Agg 4-1)
AEK Larnaca 1 - 0 Cork City (Agg 2-0)
AIK Stockholm 2 - 0 Zeljeznicar (Agg 2-0)
Brann 0 - 2 Ruzomberok (Agg 1-2)
Levski 1 - 2 Hajduk Split (Agg 1-3)
Midtjylland 3 - 1 Ferencvaros (Agg 7-3)
Odd 1 - 0 Vaduz (Agg 2-0)
Yehuda 2 - 0 Trencin (Agg 3-1)
Zaria Balti 1 - 2 Apollon (Agg 1-5)
Zira 0 - 0 Astra (Agg 1-3)
Botev Plovdiv 4 - 0 B. Jerusalem (Agg 5-1)
Fola 4 - 1 Inter Baku (Agg 4-2)
Galatasaray 1 - 1 Östersunds (Agg 1-3)
Utrecht 3 - 1 Valletta (Agg 3-1)
Luzern 2 - 1 Osijek (Agg 2-3)
AEL Limassol 2 - 1 Niedercorn (Agg 3-1)
Domzale 3 - 2 Valur (Agg 5-3)
Lech 2 - 0 Haugesund (Agg 4-3)
Skenderbeu 2 - 0 K. Almaty (Agg 3-1)
Crvena zvezda 2 - 0 I. Pavlodar (Agg 3-1)
Jagiellonia 0 - 2 Gabala (Agg 1-3)
Mladost Podgorica 0 - 3 Sturm Graz (Agg 1-3)
Gorica 2 - 3 Panionios (Agg 2-5)
Siroki Brijeg 0 - 2 Aberdeen (Agg 1-3)
Videoton 1 - 1 Kalju (Agg 4-1)
KR Reykjavik 0 - 2 M. Tel Aviv (Agg 1-5)


Top 
 Post Posted: Fri Jul 28, 2017 8:23 pm 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Champs League third qualifying round 1st leg

Qarabag FK 0 - 0 FC Sheriff
Slavia Prague 1 - 0 BATE Borisov
AEK Athens 0 - 2 CSKA Moscow
Steaua Bucharest 2 - 2 Viktoria Plzen
FK Vardar Skopje 1 - 0 FC Koebenhavn
Partizan Beograd 1 - 3 Olympiacos
FC Astana 3 - 1 Legia Warszawa
Dynamo Kyiv 3 - 1 Young Boys
Salzburg 1 - 1 Rijeka
Hapoel Beer Sheva 2 - 0 Ludogorets Razgrad
FC Viitorul Constanta 1 - 0 APOEL Nicosia
Maribor 1 - 0 FH Hafnarfjordur
Celtic 0 - 0 Rosenborg
Nice 1 - 1 Ajax
Club Brugge 3 - 3 Istanbul Basakseh


Top 
 Post Posted: Fri Jul 28, 2017 8:26 pm 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Europa League third qualifying round 1st leg.

Mlada Boleslav 2 - 1 Skenderbeu
Olimpik Donetsk 1 - 1 PAOK Thessaloniki FC
Trakai FK 2 - 1 KF Shkendija
Maccabi Tel Aviv 1 - 0 Panionios
AEK Larnaca 2 - 0 Dinamo Minsk
AIK 1 - 1 Braga
FC Krasnodar 2 - 1 Lyngby
FC Utrecht 0 - 0 Lech Poznan
Oestersunds FK 1 - 0 CS Fola Esch
PSV Eindhoven 0 - 1 Osijek
Sturm Graz 1 - 2 Fenerbahce
Suduva 3 - 0 Sion
Astra Giurgiu 0 - 0 FC Olexandria
Bnei Yehuda Tel Aviv 0 - 2 Zenit St. Petersburg
Botev Plovdiv 0 - 0 Maritimo
Dinamo Bucuresti 1 - 1 Athletic Bilbao
Arka Gdynia 3 - 2 FC Midtjylland
Broendby IF 0 - 0 Hajduk Split
CS Universitatea Craiova 0 - 1 AC Milan
Bordeaux 2 - 1 Videoton FC
FK Crvena Zvezda 2 - 0 Sparta Prague
Gent 1 - 1 Altach
Panathinaikos 1 - 0 FK Qabala
Aberdeen 2 - 1 Apollon Limassol
Dinamo Zagreb 2 - 1 Odds Ballklubb
Marseille 4 - 2 Oostende
Austria Wien 0 - 0 AEL Limassol
Everton 1 - 0 Ruzomberok
Freiburg 1 - 0 Domzale


Top 
 Post Posted: Thu Aug 03, 2017 12:08 am 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
APOEL Nicosia 4 - 0 FC Viitorul Constanta (Agg 4-1)
BATE Borisov 2 - 1 Slavia Prague (Agg 2-2 Slavia Prague win on away goals)
CSKA Moscow 1 - 0 AEK Athens (Agg 3-0)
Istanbul Basaksehir 2 - 0 Club Brugge (Agg 5-3)
FC Koebenhavn 4 - 1 FK Vardar Skopje (Agg 4-2)
Viktoria Plzen 1 - 4 FC FC Steaua Bucharest (Agg 3-6)
Young Boys 2 - 0 Dynamo Kiev (Agg 3-3)
FH Hafnarfjordur 0 - 1 Maribor (Agg 0-2)
Ludogorets Razgrad 3 - 1 Hapoel Beer Sheva (Agg 3-3 Hapoel Beer Sheva win on away goal)
Ajax 2 - 2 Nice (Agg 3-3 Nice win on away goals)
Legia Warszawa 1 - 0 FC Astana (Agg 2-3)
Olympiacos 2 - 2 Partizan Belgrade (Agg 5-3)
Rijeka 0 - 0 Salzburg (Agg 1-1 Rijeka win on away goals)
Rosenborg 0 - 1 Celtic (Agg 0-1)
FC Sheriff 1 - 2 Qarabag FK (Agg 1-2)

Both Dynamo Kiev and Ajax exiting at this stage is somewhat of a shock, especially Kiev who you would have fancied to beat the second place Swiss team.

Leaves Fridays draw looking like this, potential for some really good ties.

Champions route
Olympiacos (S)
Celtic (S)
København (S)
APOEL (S)
Maribor (S)
Qarabağ
Astana
Rijeka
Hapoel Beer-Sheva
Slavia Prague

League route
Sevilla (S)
Napoli (S)
Liverpool (S)
CSKA Moskva (S)
Sporting CP (S)
FC Steaua Bucharest
Young Boys
Hoffenheim
Nice
İstanbul Başakşehir


Top 
 Post Posted: Fri Aug 04, 2017 4:56 pm 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
The champions and Europa league play off draws.

Tough enough draws for both Celtic & Liverpool, i'll assume both will be favorites to go through but Astana and Hoffenheim should make it tough over the two legs.
Marked the other standout ties in bold, should be some good matches over the coming weeks, particularly interested to see Milan play, spent loads in the summer and by all reports were average enough in the last round.

Champions route
Qarabag (Azerbaijan) v Copenhagen (Denmark)
Apoel Nicosia (Cyprus) v Slavia Prague (Czech Republic)
Olympiakos (Greece) v HNK Rijeka (Croatia)
Celtic (Scotland) v Astana (Kazakhstan)
Hapoel Beer Sheva (Israel) v Maribor (Slovenia)

League route
Istanbul Basaksehir (Turkey) v Sevilla (Spain)
Young Boys (Switzerland) v CSKA Moscow (Russia)
Napoli (Italy) v Nice (France)
Hoffenheim (Germany) v Liverpool (England)
Sporting Lisbon (Portugal) v Steaua Bucharest (Romania)

Europa League draw
Shkendija (Macedonia) v AC Milan (Italy)
Panathinaikos (Greece) v Athletic Bilbao (Spain)
Osijek (Croatia) v Austria Wien (Austria)
Apollon Limassol (Cyprus) v Midtjylland (Denmark)
Crvena Zvezda (Serbia) v Krasnodar (Russia)
FH (Iceland) v Braga (Portugal)
Club Brugge (Belgium) v AEK Athens (Greece)
Everton (England) v Hajduk Split (Croatia)
Viitorul (Romania) v Salzburg (Austria)
Vardar (Macedonia) v Fenerbahce (Turkey)
Maritimo (Portugal) v Dynamo Kiev (Ukraine)
Partizan (Serbia) v Videoton (Hungary)
Ajax (Netherlands) v Rosenborg (Norway)
Altach (Austria) v Maccabi Tel Aviv (Israel)
Legia Warsaw (Poland) v Sheriff Tiraspol (Moldova)
Utrecht (Netherlands) v Zenit St Petersburg (Russia)
BATE Borisov (Bulgaria) v Olexandriya (Ukraine)
Viktoria Plzen (Czech Republic) v Larnaca (Cyprus)
PAOK (Greece) v Ostersund (Sweden)
Domzale (Slovenia) v Marseille (France)
Dinamo Zagreb (Croatia) v Skenderbeu (Albania)
Ludogorets (Bulgaria) v Suduva (Lithuania)


Top 
 Post Posted: Wed Aug 16, 2017 10:15 am 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Results from last nights champions league first leg game below.

Have to say Liverpool will be fun to watch this year, great going forward but haven't a clue about defending, there will be goals. Can't get my head around how Moreno starts.


Qarabag FK 1 - 0 FC Koebenhavn
APOEL Nicosia 2 - 0 Slavia Prague
Hoffenheim 1 - 2 Liverpool
Sporting CP 0 - 0 FC FCSB
Young Boys 0 - 1 CSKA Moscow

Highlights of all the games can be found at http://www.fullmatchesandshows.com/
(If there are any issues with link i've posted then feel free to remove Mods)


Top 
 Post Posted: Thu Aug 17, 2017 12:49 pm 
Offline
First Team
First Team

Joined: Tue Mar 17, 2009 5:46 am
Posts: 166
Champions league first leg results.

Celtic 5 - 0 FC Astana
Hapoel Beer Sheva 2 - 1 Maribor
Istanbul Basaksehir 1 - 2 Sevilla
Olympiacos 2 - 1 Rijeka
SC Napoli 2 - 0 Nice


Some result for Celtic, pretty much through to the group stages, thought Astana would offered a stronger test but ultimately an extremely difficult away trip (in terms of travel at-least) has been rendered meaningless.
Good result for Maribor too (former Derry opponents), Israel isn't an easy place to go but kept the game close and nicked an away goal, would be hopeful they finish the job off at home.


Top 
Display posts from previous:  Sort by  
 
 Page 1 of 1 [ 18 posts ] 




Board index » Who Are Ya ? » Other Football


Who is online

Registered users: No registered users

 
 

 
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

cron